XX TA OK ... 30K/H5m NOT OK!

5.10.2019

Krrrrrrtttttttt - 30K ja H5 kõrgusjoonega kaart Vetlas on saatanast! Sajaga kurjamist! Sel pole absoluutselt mingit pistmist reaalsusega! Päriselt!
Nagu siga ja kägu, motoroller ja soolakurk, purgikaanetaja ja Ida-Saksa turist!

**********
Aga alustame hoopis varasemast - nimelt neljapäeva 3.10 õhtul toimus üks naljakas Seiklusministeeriumi geriljaseiklusrogain Pelgu Peitus. Kopli ja Pelgulinna auulides. Täitsa põnev oli tatsata vahelduseks linnatänavatel ja taas tõdeda, et ... tänavate kulgemist oleks planeerimisel mõistlik arvestada.
Formaadiks oli seiklus, oli valget kaarti ja peegelkaarti ja piltidelt kohtade leidmist ja kõiksugu värki. Aega anti 2 tundi.

Oma kustumatu ... või siis pigem kustutava jälje jättis sadav vihm tavapaberist kaardile ning vastustelehele ... mis arusaadavalt muutusid suhtkoht loetamatuteks üsna kiirelt. Meil paraku polnud ka Androidi oskavat moblat, millega KP küsimustele äpiga vastata - sellest see vanakooli paberleht_vildikas versioon. Vanakooli orienteerujad muidugi ei taibanud kilet ka kaasa võtta - laisaks on meid muutnud head veekindlad kaardid võistlustel, laisaks!!!

Seetõttu sai tehtud ka mõningaid o-vigu ... no kui erinevate kaarditükkide vahelt on puudu tükike KP asukohaga ... siis ajab see inimesed natukeseks totakalt ringitraavima. Pluss pimedus ning mitte kõikse teravam silmanägemine ligedatelt kaarditükkidelt vihmasajuses lambivihus nüansside ablamises. Õnneks oli loogiline kujutlusvõime säilinud ning KP'd said üllatavalt kergelt läbitrambitud. Võiks öelda, et ka alguses vähe puusse kaldunud planeerimine läks iga KPga paremaks. Kui ühe mahlasema KP oleks veel taibanud võtta - aega ju oli eksole - oleks päris esimestele kandadele astunud.
Igatahes oli omapärane ... loe: eri_krdi_märg!

Pelgu Peituse tulemused leitavad siit.
Läbisime vaikselt tatsudes ligi 10 kilti
Aeg: 1:55
7. koht

*******

XX TAOK
Vetla
Sääsehirm
8h

Nüüd siis rogainijate iga-aastane laulupidu XX TAOK
Vetla seostub minu ajaloolises mälus rõveda võssiga. Ei teagi miks. Olen seal kunagi o-jooksu teinud, ammu-ammu. Midagi ilusat ei meenu. Samas koledat ka ei meenu :-)

Eelmise aasta TAOK oli viimane enne rümba tjuunimist metallist viguritega, nüüdne siis esimene rogain peale tjuunimist. Täpselt aasta. Ei saa öelda, et ma joosta väga hästi saaks ... aga lootsin parimat - kuidagi ikka sörkida saab. Igaks juhuks võtsin kokkumurtult kaasa ka kepid ... kehvemal juhul rooman vast paari päeva jooksul välja.

Kaine mõistus käskis võtta plaanimisel aluseks mitte kiirema kui 12min/km, koefitsiendiks 1,3. See tegi siis kuskil 39km reaali ja 30km lindu. Nuuh väike aeg lolluste tegemiseks jäi ka sisse. Tirisimegi niiti nõnda, et lõpuks jääks juurdevõtmise versioone, kui me väledad oleme. Ja vastupidi.
Paar-kolm varianti niiditasime läbi, lõpuks jäi 89 silmane variant, kui kõige lühem sellise summa võtmiseks.

Nagu ütleb Marje Viirmann: "üleliigseid samme ei saa lubada!"
Iga samm peab minema õiges suunas, iga sekund peab olema kaardis ja mitte oletama. Tark ei torma! Võtame aega ja läheme täpselt. Ei rabele. TAOK on orienteerujatele! 8h on piisav aeg, et sõklad eralduksid. Las teised panevad, meie orienteerume! Selline geniaalne plaan oli :-)

Ago ja Andres "Kawe"
Kohalik loodus üllatas muljetavaldava lumega. Merka oli tark ja tõmbas koorikud jalga - väga mõistlik tegu. Mul külmetasid jalad pidevalt. Tavaliselt ei külmeta. Ma mõtlen sääri ja reisi - alumised otsad on niikuinii kogu aeg märjad ja kergelt kanged, see on normaalne. Nii me siis läksime. Kerge sörgiga ibuka ja piisa Jägermeistri tõukamisel. Täiesti okei oli sörkida. Hoidis sooja sees.

Rahvamatk sujus alguses kenasti kuni KP55, kus selgelt kaldusime loha mõjul tiba lõunasse ... lumisel maastikul ei taha ju lohast välja astuda :-)
Mingil hetkel siiski tundus träkk liiga viltu minevat ja õgvendasime põhja kraavi äärde. Liiga vara, 30K kaardi mõõt ei olnud veel üldse selgeks saanud - asjad on kaugemal kui arvame! Nats kaapisime kraavi serva, saime siiski pihta, et liiga vara - liiga vara! Esimese õppetunni saime kätte! Õnneks oli litakas suhteliselt leebe.

Rahu tõi hinge üks põder, kes meil punktist väljudes tahtis kaardid käest joosta. Kena loom oli, kõva animaalse lõhnaga! Loodus on fantastiline!

KP47 oli ainuvariant lõigata otse üle jõe - see polnudki keeruline, kopratamm tegi oma töö - korraks vajusin läbi ehitise katuse hargini sisse, aga rapsisin välja. KP's lugesin reljeefi valesti - tundus nagu nina olevat ... paraku oli teistpidi versioon.
KP54 oli meil ka ühene arusaam - otse läbi raba, kerge kaldega lõunasse. Raba oli ilusti mindav, probleemi polnud, KP jooksis kenasti kätte.
Üleliigseid samme ei saa lubada!

KP22 juures oli kaardile joonistatud laskepukk ... mis andis aimu, et kõike ei maksa uskuda, mis kaardil on! Me nägime päeva jooksul oma 5-6 pisiobjekti, mida ühtegi polnud kaardil - kaasa arvatud laskepukke - suuri, väikeseid, uusi ja vanu. Aga vot see KP22 juures oli kaardil. See, mida looduses sisuliselt enam ei olnud ... no okei, mingid aimatavad räbalad seal olid!

Esimesed 2 tundi oli väga kenasti kulgenud - püsisime 10.30min/km tempos ja 11km/tunnis kenas sörkimises. Probleeme polnud.

KP32 oli puhas minu o-viga - nii ootasin seda küngast ja suurest joovastusest keerasin vara ära ... lisaks vales suunas. Mingil hetkel ablasin viga ja korrigeerisime õigeks. 30K kaardimõõt polnud endiselt veel omandatud :-(

KP49 juures joogipunktis soe jook oli täpselt kümnesse - tõesti väga hea! Kõik sujus endiselt. 10.30min/km. Sörkida kannatas kenasti.

Ilulõike tegime träkil KP59 juurde. Nii mõnigi tiim, kes meist oli enne möödunud ja pikalt eespool, vaatas imestusega, kui me punnist välja tulime ja nemad alles lähenesid läänest. See tõi naeratuse näole! Krt me ikka vahel oskame ka!!

KP34 viiv siht jooksis ka täpselt kätte - oli õnne ilmselt. Tugevatel ongi õnne eksole!! :-)
Ees ootas läänepoolne reljeef ... miski minu sisemuses ütles, et .... seal võib juhtuda asju! 30K kaardil H5 jooned on kõike muud kui olukorda peegeldavad. Aga nuuuh ... muretseme siis kui on muretsemise aeg!
Ja see aeg tuli!!

KP46 jooksis kenasti kätte.
4h tehtud, tempo ikka kenasti alla 11 min/km, läbitud lähes 22km - väga braa! Merka hakkas juba vaatama, mida ülevalt juurde kahmata - meie liikumine oli selgelt plaanitust kibedam!!

Ja siis hakkas juhtuma!!

KP60 ja KP35 andsid aimu, et reljeefi järgi ei orienteeru siin midagi. On nagu on. Loe: ei ole!! Viga veel ei teinud, aga oht oli õhus! KP60 leidmine oli õnn, mitte reljeefi lugemine - hoomasin seda selgelt!

KP51 oli loogiline läheneda mööda läänepoolset teed ... ilmselge ju!
Karjäär, ronime üles.
Tee on vaevu aimatav.
Ei.
Tee ei ole üldse aimatav!
Kulgeme reljeefi alaservas, vasakule ei tohi kalduda, seal pole kaarti. Rühime võssis edasi - okei, kui teed pole, liigume põhja reljeefi kinni, sealt lagedasse kinni - ei tohiks olla väga keeruline.
Mingil hetkel keerab reljeef läände. Selge pilt - liigume kaasa ... nagu oleks miski aimatav tee? Või lihtsalt loodame?
Jõuame lageda nurka - uuuuh - vähemalt saame aru kus oleme.
Eeeeei saa - maastik ei klapi. Reljeef ikka üldse ei klapi! Või nagu midagi klapib?? Krt ei näe ka märga kaarti nii täpselt. Luup on ka udune! No lage on ju, suurem lage, järelikult oleme! Suva sest reaalsest reljeefist - keeran jõuga õigeks!

Kodus laua taga gps'i träki järgi näen küll, et oleme valel lagedal. Metsas ei taipa ka lageda servas olevaid majasid jälgida, lihtsalt need ei hakka silma!!

Seisame, mõtleme.
Hiigelauk on meie ees ... mida ei tohiks olla, kui me oleks õiges kohas. Ja me ei tea, et me ei ole!
Oehhhhhh ... keeran kaardi jõuga õigeks, murrame sisse. Kusjuures täiesti õiges suunas!
Peale mõningast murdmist ... no reljeef üldse ei klapi ... krt seda H5 reljeefi ei ole võimalik märjas võssis kaardilt ju lugeda ka raisk!! Pekki nii ei saa orienteeruda - 30K kaart ja H5 reljeef - krt ebanormaalne raisk!!
Satume mingile rajale. 
Vot seda rada kaardil ei olegi! Aga metsas on! Väga konkreetselt!

Kaardil paneme ennast KP51 kõrval olevale rajale ... liigume põhja, rada nagu saab otsa - mööda läksime!
Tagasi! Ilged seinad ja võss on mõlemal pool. Reljeefi on tuhandetes kordades rohkem kui kaardil. Nüanssidest ma ei räägigi. H5 on saatanast rsk!!!!
Peale mõningast möllamist ei abla me enam üldse, kus oleme. Ühtegi loha, ühtegi inimest pole kuskil. FAKKKKK! Täiesti peetis!
Otsustame itta teele välja murda, et ennast kuidagigi paika saada. Midagigigigigi!
Jube rahmimine nõlvadel, kohutav võss, jube murdmine! Kaos! Totaalne!
Jõuame teele.

Tom ja Stella kihutavad mööda.
"Kuulge, kus krt me oleme??"
Enne Tomi vastust saan juba ise ka aru, kus oleme.
Edasi, keerame õigest kohast võssi ära, võtame tõuse. Stella&Tom tulevad mööda harja, ka mitte kõige targemate nägudega. Lõpuks inimeste ja lohade toel saame koos KP51 kätte.

58 minutit! Tund aega oleme tulnud eelmisest KP'st!!!
Sellest totaalset viga oleme pannud 30 mintsi!! Masendav!!

Träkk
Järgmise KP48'ga paneme uue vea otsa. Taas ma ei abla seda reljeefi rsk!! Kaardil pole mitte midagi ja maastikul on kõike ja hästi palju!! Saame kätte.

KP61 - jälle mingi tohutu reljeef - kaardil on 2 küngast ja 3 orgu - nopekkkkiiii! Ei ole ju nii!
Oleme miski künka otsas, mis peaks olema õige ... aga ei ole. Taas muhvigi aru ei saa, millisel künkal me siis päriselt oleme.
Vahin kaarti nagu kirde saia - absoluutselt mingit pistmist pole reaalse loodusega!
Saame KP kätte lõpuks rahva ja lohade järgi.

Dämidz on tehtud, tempo on langenud 12+ min/km, 1:10 on aega alles. Jõuame täpselt oma plaanitu teoks teha, aga ei enamat. Ei enamat.
Ja kurat nii kenasti läks 5 esimest tundi ju!!! Pekkkkkkkiiiiiiii!!!!

KP62 käib korra arutlustes, kuid mul on süda paha ja ma olen üsna lödi. Ei jaksa.
Teeme oma lõpuni.
Olen täiesti läbi omadega - 8h sörkimist on praeguses konditsioonis ikka päris raske!
Puus peab vastu - see teeb tegelikult rõõmu!
Pärast finišit on jubedad külmavärinad ... ei oleks jaksanud täna kiiremini joosta.

Kokkuvõte:
89 silma
Aeg: 7:48.38
Kokku 68 koht, MN40 17. koht
Läbisime 38,3km

Tulemused siin

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar